Autoři

Jan A. Kozák

Jan Kozák vystudoval latinu a religionistiku a v současné době bádá a učí na FF Univerzity Karlovy. Přeložil ze staroseverštiny a latiny celou řadu původních pramenů a z angličtiny přeložil dva Tolkienovy eposy (Legenda o Sigurdovi a Gudrún a Pád Artušův). Jeho výzkum skandinávského pohanství byl završen vydáním knihy věnované mýtům a rituálům spojeným s bohem Ódinem. Kromě akademického působení je Jan také učitelem šermu a ve volném čase se věnuje kaligrafii. V minulosti pracoval na Islandu na farmě, v Čechách jako šermíř kaskadér, novinář, noční hlídač… většina jeho vzdělání či zkušeností se tak jako onak nakonec výborně hodí jako předpoklad k jeho úloze vrchního „vysnívače“ světa Siranie. Na co lepšího svoje znalosti použít, než na odkrývání-tvoření kouzelného světa fantazie. 

V oblasti fantasy si zamiloval žárlivou láskou především vše od J.R.R. Tolkiena, ponejvíce pak Silmarillion, The Lost Road a Mistrovy jazykové a písmové invence, ať už jsou kdekoliv. Mezi další oblíbené věci žánru patří též Amber Rogera Zelaznyho, kniha Každý z nás je legenda od Darrella Schweitzera, Duna od Franka Herberta a další. Největšími díly fantazie jsou ale pro něj opravdové mýty a legendy našeho světa od domorodých příběhů rovníkových kmenů, přes šamanské skazky Sibiřanů, klasické báje velkých civilizací Říma, Řecka, Babylónu, Persie, Indie, Číny a Japonska, až po magické životopisy tibetských světců a eddické písně dávných Skandinávců. Siranie v těchto všech mýtech koření, ale není jejich kopií, protože materiál prošel několikanásobným procesem alchymické destilace a transmutace, zvědomění a zesnovatění.

Jan Kozák je autorem světa Siranie a Vypravěčem při jednotlivých hrách. Příležitostně též hraje NPC členy družiny – především hrál postavu paladina Jezara. Ve světě Klanů je rovněž autorem a Vypravěčem a hrál družinníka Rivu. Jako autor textů pomáhá Jakubu Hruškovi při tvorbě stránek Siranie. Spolu s Lucií Lukačovičovou napsal několik příběhů zasazených do světa Siranie. Spolu s Janem Dřevíkovským vytvořil komix zasazený do NeSvěta.

Jakub Hruška

Vystudoval geochemii na Přírodovědecké fakultě University Karlovy a v současné době se věnuje inženýrské geologii při stavbě tunelů, mostů a železnic. Mezi jeho největší zájmy patří kromě geologie také astronomie, zpěv, historie, grafická tvorba a modelování.

Poprvé byl ovlivněn fantasy literaturou, především pak dílem J.R.R.Tolkiena, nejvíce ho však zasáhla klasická díla vědeckofantastické literatury jako například série Nadace a předcházející série o robotech Isaaca Asimova, dílo Stanislawa Lema, A. C. Clarka, Herbertova Duna a díla dalších autorů. U těchto děl je většinou uchvácen celkovou náladou či charakterem světů, kterou dokázaly zachytit.

Již od jeho začátku hraje ve světě Siranie postavu elfa Súlina a mimo to se snaží přenést estetiku a vzhled světa Siranie z představ a myslí hráčů na papír a na tyto internetové stránky a zprostředkovat tak jeho náboj a náladu všem návštěvníkům a případným jiným zájemcům o tuto hru.

Lucie Lukačovičová

Vystudovala ekonomii, antropologii a knihovnictví. V současnosti (kromě hledání zaměstnání) se věnuje hlavně psaní, kresbě, malbě, kaligrafii a experimentování s fotografií. K dalším zájmům patří tanec (irský, orientální, standard, latino-americký, renesanční) a studium jazyků (angličtina, němčina, španělština, ruština, japonština, dva chlupy latiny a jeden chlup ze sanskrtu 🙂

Do oblasti fantasy ji uvrhl Pán prstenů od Tolkiena, stejně tak jako zájem o mýty, pohádky, pověsti a legendy nejrůznějších národů. Její zvědavost vzbudily všechny obdoby snění, dávných obyčejů a rituálů, příběhy, archetypy a představy. Mezi hlavní oblíbené autory fantasy (a nedalekých žánrů) patří LeGuinová, Holdstock, Doris Egan (knihy o Ivory), Rowlingová, Zelazny, Meyrink a Borges. Její vášní zůstává Japonsko, jeho zvyklosti, kultura, literatura, historie a mytologie.

Ve světě Siranie hraje dryádu Omerin Zelenookou. V Klanech jí patří role mírné léčitelky Vathily, změněné později Měsíčním sálem v čarodějku Tanwó.

Spolu s Janem Kozákem sepisuje příběh Klanů. Jinak se věnuje nejrůznějším občasným RPG experimentům (hraje jako japonská školačka Jamano Iši v „Land of Eight Milion Dreams“, Indián Tichý běžec ve „Werewolf: Wild West“, pomatená Maurine Silencio ve „Vampire: The Masquerade“, stínová průvodkyně Lianne Vauban ve „Wraith: The Oblivion“, lstivá japonská liška Tanrei v „Hengeyokai“ etc., etc. :)) Především je Vypravěčkou komplexního příběhu o mnoha dějových liniích a rovinách ve hře „Changeling: The Dreaming“.

Jan Dřevíkovský

Strixovo stránky

Vzděláním architekt, nicméně v současné době odborník na hologramy a vše s tím související. Známý je ale především svou malířskou a grafickou tvorbou. Ilustroval řadu zahraničních titulů v českých překladech (Holdstock 1, Holdstock 2 a ještě?), ale například i Knihu šerosvitu od Lucie Lukačovičové. Vedle knižních ilustrací se také jako hlavní výtvarník podílel na řadě deskových her (Dorn, Ekopolis, Multipolis a ještě?). …

S ohledem na svět Siranie a Klanů spolu s Janem Kozákem vytvořil tajemný komix z NeSvěta, plný mytických symbolů a vytvořil řadu ilustrací, které lze najít na stránkách (město Arkagas, kámen Rozcestník…) a společně s Janem připravují deskovou hru o tvoření světů, v níž naleznete řadu známých míst z komixu či Klanů. 

Tomáš Semenec

Absolvent obchodní akademie, ze které při práci živnostníka – správce sítě – mnoho nepoužívá. V současné době přehodnocuje svět kolem sebe, tedy jeho hlavní duševní aktivitou je asi nejspíše něco tak neurčitého, jako hledaní Cesty, Pravdy a Poznání. Mezi jeho hlavní fyzické aktivity patří šerm v rámci školy Magisteria.

Díky vlivu Sci-fi (Duna, F. Herberta) a fantasy knih (Amber, R. Zelazny) se v pubertálním období začal věnovat i duchovní a esoterické literatuře, souběžně s tím si kompenzoval nedostatek mystiky hrou RPG. Od DrD ve školních letech, po SdR a VtM a hlavně Dice-less RPG Amber, které ještě občas masteruje v rodném Mostě. V současné době, kromě oddychové válečné a scififantasoidní literatury, čte převážně literaturu pojednávající o posvátných, rituálních a náboženských zvyklostech různých kultur Země – což je jak říká ta nejdrsnější scifi a fantasy, která kdy byla napsána 🙂 Nemůže nedodat, že právě účast v hrách Klany a Siranie od vypravěče Jana Kozáka, jeho dobrého přítele, múzy i kritika, ho přivedla k touze po poznaní této, ne všem zřetelné stránky našeho světa a lidské osobnosti.

Ve světě Klanů hraje žárumilovného válečníka a čaroděje Haliarda ze Slunečního sálu, který doprovodil Hvězdu při pádu z Nebes na smetiště světů. V Siranii, možná až příliš, pravdomluvného a přímého Krále Anskara, inspirovaného tradičním Sikhským vzorem bojovníka/muže.

Vojtěch Kozák (in memoriam)

Vojta byl nadšený sportovec, učitel jógy, taiji a taijutsu, čemuž věnoval většinu svých aktivních sil. Již v mládí se věnoval atletice, závodně vrhal oštěp a později se zaměřil na sebeobranu a bojové sporty v mnohých jejich podobách, počínaje boxem a kickboxem, přes aikido, judo až po klidné a meditativní taiji. Studoval, ale nedokončil, řadu oborů, český jazyk, litevštinu, polštinu, ale jeho srdce v tom nebylo. Jeho vášní naopak, vedle sportu, bylo všechno indické, takže se mnoho let věnoval studiu sanskrtu, učil se zpaměti mantry a pilně studoval hinduistické nauky. Vojta byl zvláštní uzavřený člověk s pevnými zásadami a osobitým smyslem pro humor. Zemřel mladý, po dlouhém boji s duševní nemocí a krátkém boji s rakovinou. 

Vojta byl velkým milovníkem především dvou románových světů: fantasy světa J.R.R. Tolkiena a sci-fi světa Franka Herberta. Jak Pán Prstenů tak Duna patřily mezi příběhy, které Vojta znal do nejmenších detailů a leckdy je citoval zpaměti. S postavami se ztotožňoval v každodenním životě a žil tyto příběhy možná více, než ostatní lidé. 

V Siranii patřil dlouho mezi nejzapálenější hráče a herní tahouny. Z jednotlivých her vytvářel podrobné zápisy, které psal rukou do starobylé vázané knihy, takže působil dojmem bedlivého kronikáře. Z knihy je posléze přepisoval a upravoval do textu, který je stylem na hranici povídky a kroniky a zachycuje do podrobností popisy, dialogy a atmosféru hry, která se jinak v méně podrobných zápisech ztrácí. Vojtovy zápisy najdete na zde na stránkách v sekci Siranijské vyprávění.

Mezi další autory a hráče patřili Adam Šnobl, David Šimeček, Jarmila Grimmová, Anet Askra Boučková, Atlan, Petr Jonák, Petra Lukačovičová, Andrea Morávková, Ctibor Petrů, Martin Žďánský, David Hartl, Jakub Felcman, Jan Stuchlý, Kateřina Veselá.